Prowadzenie samochodu (zwłaszcza na polskich drogach) wymaga od nas czasem podejmowania wielu szybkich decyzji, jedna po drugiej. Niezależnie od tego, jak bardzo jesteśmy przekonani o ich słuszności, nie powinniśmy zapominać, że nie jesteśmy jedynymi uczestnikami ruchu drogowego i nie zaplanujemy każdej minuty życia, gdyż nie zawsze wszystko zależy od nas.
Kolizje chodzą po ludziach
Kolizje chodzą po ludziach (oraz ich samochodach), ponieważ każdemu człowiekowi zdarza się czasami pomylić, zamyślić się lub zagapić. Nie każdy jednak wie, jak się zachować, zwłaszcza kiedy do głosu dochodzą emocje i stres. Spieszymy z pomocą!
Najważniejsi są ludzie i ich bezpieczeństwo
Pierwsza rzecz, którą powinieneś się zająć, jeśli byłeś uczestnikiem kolizji drogowej – sprawdź, czy nikt nie ucierpiał. Jeśli da się jednoznacznie stwierdzić, że wszyscy uczestnicy kolizji są cali i zdrowi, można spokojnie zacząć troszczyć się o to, co materialne, czyli o samochód.
Usunięcie pojazdów z jezdni
Jeśli to możliwe, koniecznie usuńcie pojazdy z jezdni, aby nie tamować ruchu. Tak – wiemy, że istnieją teorie, według których nie należy niczego dotykać, a auta trzeba zostawić tak, jak się zatrzymały w chwili stłuczki. Przypominamy jednak, że nawet jeśli dopiero po chwili (i przestawieniu samochodów) zdecydujecie się na wezwanie policji, przebieg zdarzenia będzie można bez problemu odtworzyć na podstawie: zdjęć (zróbcie zdjęcia; prawdopodobnie każdy uczestnik stłuczki będzie miał przy sobie przynajmniej jednego smartfona), materiału zarejestrowanego przez kamery, zeznań świadków i/lub widocznych uszkodzeń pojazdu.
Ustalenie sprawcy kolizji drogowej
Najczęściej ustalenie sprawcy stłuczki nie powinno stanowić problemu. Jeśli strony są w tym temacie zgodne, możecie spisać oświadczenie. Warto mieć przy sobie (np. w schowku auta) wydrukowany wzór dokumentu, w który wpiszecie niezbędne dane i opis zaistniałej sytuacji. Taki szablon znajdziecie w niezbędniku Ebligo.
A co jeśli nikt nie chce wziąć odpowiedzialności za stłuczkę?
Jeśli nie potraficie dojść do porozumienia i nikt nie chce wziąć odpowiedzialności za spowodowanie kolizji, koniecznie wezwijcie policję. Nie ma sensu tracić czasu i nerwów – spokojnie poczekajcie na przyjazd funkcjonariuszy.
Co powinno zawierać oświadczenie?
1. Dane sprawcy i poszkodowanego
2. Dane pojazdów: numer rejestracyjny, nazwa marki, model (zgodnie z dowodem rejestracyjnym)
3. Data i miejsce zdarzenia
4. Opis okoliczności
5. Jasne przyznanie się sprawcy do spowodowania kolizji
6. Numery polis ubezpieczeniowych uczestników zdarzenia (a przede wszystkim numer polisy sprawcy)
Gdzie znajdę numer polisy swój i sprawcy?
Przed odjazdem z miejsca zdarzenia koniecznie upewnij się, że pojazd sprawcy jest ubezpieczony!
W tym celu wejdź na stronę na www.ufg.pl, wybierz: „Baza OC i AC” i sprawdź ubezpieczenie OC pojazdu („Identyfikacja umowy OC na dzień”). Po wpisaniu numeru rejestracyjnego samochodu, otrzymasz wiarygodne informacje o numerze polisy sprawcy oraz jego towarzystwie ubezpieczeniowym.
Numer swojej polisy znajdziesz prawdopodobnie w portfelu lub w dokumentach samochodu – został zapisany na odcinku potwierdzającym zawarcie polisy OC. Jeśli przypadkiem nie masz go ze sobą, numer znajdziesz na portalu UFG (patrz wyżej).
Uwaga! Z oświadczenia sprawcy każda ze stron w dowolnym momencie może się wycofać, podając za powód np. fakt, że była w szoku i/lub w silnych emocjach. W takim przypadku ustalenie sprawcy może być dużo trudniejsze i wymagać większej ilości czasu i środków. Zalecamy więc, by mimo wszystko na miejsce zdarzenia zawsze wzywać policję! Tak będzie najbezpieczniej
Nie szacuj kosztów naprawy, zostaw to specjalistom!
Wiemy, że dobrze znasz się na samochodach, jednak w tej sytuacji warto odpuścić i zdać się na opinię specjalistów – nigdy nie oceniaj „na oko”, ile może kosztować Cię naprawa. Ubezpieczenie jest po to, żeby pokryć wszelkie koszty powstałe w wyniku kolizji. Zaufaj nam.
Zgłoś szkodę w terminie
Pamiętaj, że na zgłoszenie szkody do swojego ubezpieczyciela masz tylko (i aż) 7 dni od momentu kolizji. Postaraj się nie przeoczyć tego terminu.
W kolejnym artykule opiszemy poprawną procedurę zgłoszenia i likwidacji szkody majątkowej oraz osobowej, czyli opowiemy Wam, co zrobić, żeby szybko i sprawnie otrzymać pieniądze od ubezpieczyciela.